Pierwsze w Europie i drugie na świecie Interwencyjne Centrum Neuroterapii otwarto w klinice Neurochirurgii Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Będą w nim prowadzone wyjątkowo precyzyjne operacje mózgu z obrazowaniem na żywo.

Podobny ośrodek powstał jedynie na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, gdzie pracuje polski neurochirurg prof. Krzysztof Bankiewicz. To dzięki jego pomocy oraz dotacji głównie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego powstała siostrzana placówka w Polsce.

Koszt realizacji tego przedsięwzięcia innowacyjnego przekroczył 24 mln zł. Aż 20,5 mln zł stanowiły środki unijne przyznane w ramach Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013.

Interwencyjne Centrum Neuroterapii wyposażono w najnowocześniejszą salę hybrydową jakiej nie ma jeszcze w Europie. Będzie można w niej wykonywać różnego typu zabiegi oraz badania diagnostyczne. Przyjmowani będą pacjenci z całego kontynentu. Operować i leczyć będą specjaliści z całego świata.

Dotychczas w neurochirurgii była wykorzystywana tradycyjna neuronawigacja. Polega ona na tym, że kilka godzin przez zabiegiem za pomocą rezonansu magnetycznego i tomografu wykonywane jest obrazowanie mózgu chorego. Potem wgrywa się je w system neuronawigacji, który naprowadza neurochirurgów na miejsce w mózgu, które ma być operowane.

Najnowsza metoda to neuronawigacja śródopercyjna umożliwiająca wykonywanie zabiegów w czasie rzeczywistym. Zabiegi są wykonywane w polu magnetycznych, które uzyskuje się dzięki rezonansowi magnetycznemu 3,0 Tesla. Proces jest znacznie bardziej precyzyjny i pozwala ustalić pole operacji z dokładnością do 1 mm.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ