Rusza edycja programu „Zachowaj równowagę”, którego organizatorem jest Instytut Żywienia i Żywności. Udział w 12-tygodniowych kuracjach to koszt 1167,27 zł, ale pacjenci, którzy wezmą w nich udział, nic nie zapłacą.

Pieniądze na realizację pochodzą z Funduszu Szwajcarskiego udzielającego bezzwrotnej pomocy państwom, które przystąpiły do UE 1 maja 2004 r. Szwajcarzy wyłożyli 4,5 mln franków. Kolejne 800 tys. franków pochodzi z resortu zdrowia.

W tym roku w kraju odbędzie się 13 edycji programu. Nabór już się rozpoczął. Udział mogą wziąć osoby w wieku 18–60 lat. Warunkiem jest, by były otyłe, czyli ze wskaźnikiem masy ciała co najmniej 25. Nie mogą być jednak przewlekle chore, czyli np. mieć cukrzycy leczonej farmakologicznie czy nadciśnienia tętniczego.

W tym roku darmowe kursy odchudzania będą organizowane m.in.: w Szczecinie, Zgierzu, Żywcu, Katowicach, Zakopanem, Opolu, Białymstoku i Muszynie. Na każdym kursie jest miejsce dla 50 chętnych. Oprócz tego do dyspozycji osób walczących z nadwagą jest kilka tysięcy dietetycznych punktów kontrolnych. Lista placówek organizujących zajęcia, wśród których są szpitale i przychodnie POZ, zostanie opublikowana na stronie Instytutu Żywności i Żywienia.

W dotychczas przeprowadzonych 29 edycjach programu udział wzięło ponad 11,2 tys. osób, z których 1400 aktywnie zrzucało wagę pod okiem zespołu specjalistów, a ponad 10 tys. skorzystało z porad dietetycznych punktów kontrolnych. Średnia utrata wagi na pacjenta wyniosła 5 kg.

Narodowy Program Zdrowia uwzględnia walkę z nadwagą i otyłością. Budżet całego programu to 140 mln zł.

TW

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ