Z powodu sepsy obecnie umiera więcej osób niż na raka jelita grubego i raka piersi razem wziętych. Szybkie postawienie właściwej diagnozy ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu i leczeniu ciężkich zakażeń bakteryjnych, w tym sepsy.

Od stycznia tego roku w Europie i Polsce pojawiła się nowa technologia diagnostyczna, umożliwiająca szybkie badanie prokalcytoniny – czułego markera sepsy. Dotychczas tego typu badania były wykonywane tylko w dobrze wyposażonych laboratoriach dużych szpitali.

Test, oceniający stężenie prokalcytoniny we krwi, został opracowany w wyniku kooperacji strategicznej firm Thermo Fisher Scientific i Samsung Electronics.

Badanie wykonywane jest przy pomocy innowacyjnego, zminiaturyzowanego urządzenia diagnostycznego Labgeo IB-10, umożliwiającego ilościowe badanie prokalcytoniny bezpośrednio w gabinecie lekarskim, przychodni, szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć nawet najmniejszego szpitala oraz karetce pogotowia ratunkowego.

Pomiar jest całkowicie zautomatyzowany, a wynik badania otrzymujemy już w ciągu 20 minut od pobrania krwi. Jakość i wiarygodność testu prokalcytoninowego wykorzystywanego w urządzeniu Labgeo IB-10 została potwierdzona w wielu badaniach klinicznych.

Analizator Labgeo IB-10 pozwala również na szybkie wykonanie innych ważnych badań. Szczególnie przydatne są oznaczenia kardiologiczne, takie jak markery niedokrwienia serca (troponina I), niewydolności serca (NT-proBNP), czy zakrzepicy żylnej i zatoru płucnego (D-Dimer). Dostępne są również szybkie badania istotne w ciąży (betaHCG) oraz badania endokrynologiczne (TSH).

Analizator Labgeo IB-10 jest urządzeniem, które może być wykorzystane w warunkach pozalaboratoyjnych, ponieważ należy do urządzeń tzw. szybkiej diagnostyki przyłóżkowej (Point-of-Care Testing). Obsługa tego typu analizatorów jest bardzo prosta i jest zwykle prowadzona przez pielęgniarki i lekarzy poza klasycznie definiowanym laboratorium diagnostycznym.

Red. (źródło: PAP)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ