Z badań przeprowadzonych w Niemczech wynika, że prawie co piąta osoba z prawidłową masą ciała zagrożona jest cukrzycą i chorobami sercowo-naczyniowymi.

Niemieckie Centrum Badań nad Cukrzycą w Tybindze szacuje, że 18 proc. osób z prawidłową masą ciała ma niekorzystne wyniki wskazujące na nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia lipidowe czy zbyt wysoki poziom cukru. U tych badanych ryzyko chorób sercowo-naczyniowych lub zgonu z powodu zawału serca i udaru mózgu jest ponad trzykrotnie większe, niż w przypadku pozostałych ludzi szczupłych bez czynników ryzyka.

Badacze niemieccy twierdzą, że osoba szczupła z niekorzystnymi parametrami zdrowotnymi jest bardziej zagrożona chorobami, niż ludzie z nadwagą bez złych wyników badań. Ryzyko zawału i udaru mózgu zależy od tego, jak dużo u danej osoby występuje czynników ryzyka. Za najważniejsze uznawane jest ciśnienie tętnicze krwi, które nie powinno przekraczać 135-140/85-90 mm Hg. Na kolejnym miejscu są lipidy (poziom trójglicerydów, dobrego cholesterolu HDL i złego cholesterolu LDL) oraz stężenie cukru we krwi, które nie powinno przekraczać 100 mg/dl).

Niemieckie Towarzystwo Diabetologiczne zwraca uwagę, że niektóre osoby szczupłe mogą wykazywać oporność na działanie insuliny. Ponadto specjaliści Niemieckiego Centrum Badań nad Cukrzycą twierdzą, że osoby z prawidłową masą ciała i nieprawidłowymi parametrami zdrowotnymi wykazują tendencję do zjawiska, w którym tłuszcz odkłada się w okolicach brzucha. Tymczasem otyłość brzuszna jest najbardziej niekorzystna. Z badań Mayo Clinic w Rochester wynika, że ludzie z prawidłową masą ciała, ale z warstwą tłuszczu na brzuchu są bardziej narażeni na przedwczesny zgon niż osoby otyłe.

Otyłość brzuszną ocenia się na podstawie stosunku obwodu tali do obwodu bioder, czyli wskaźnika WHR – dystrybucji tkanki tłuszczowej. Wskaźnik ten jest prawidłowy, gdy u kobiet nie przekracza 0,85, a u mężczyzn – 0,90. Z badań specjalistów Mayo Clinic wynika zaś, że prawie połowa (48 proc.) osób z prawidłową wagą ma tkankę tłuszczową zgromadzoną w okolicach brzucha.

Red.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ